| Weight | 0.046 kg |
|---|---|
| Torch Type | Plasma |
| Plasma Type | Cebora® |
| Duty Cycle | 70A @ 60% Duty Cycle |
| Cable Length | 6m |
| Voltage Class | M |
| Air Pressure | 5 Bar |
| Air Consumption | 120 l/min |
| Start Method | HF Ignition – Pilot Arc |
| Set Size | Single Piece Set/Item |
Spacer Spring (C1394)
CEBORA® PROF70
Spacer Spring (C1394)
CEBORA® PROF70
Product Code (SKU):
C1394
Categories: Plasma Torches, Welding Torches
Product Tags: Cebora, Cutting & Grinding Tools, Plasma, Torch
£0.00
For More Info Please Call Sales:
UK & Éire Sales:
Rest of the World ( Export ) Sales:
Please Call Sales To Place An Order:
Share Product Via:
Facebook
Threads
WhatsApp
X
LinkedIn
Email
Print
Featured Products:
Related products
-
Stubby Gas Saver Kit
TIG Torches (PRO/ECO/WP) 17, 18 & 26
-
NM 27/90
Cutting Torch
-
Large Gas Saver Kit
TIG Torches (PRO/ECO/WP) 9 and 20
-
Everyday NM 18/90
Cutting Torch




