| Dimensions | 38 mm |
|---|---|
| Tip Material | CuCrZr, CuCrZr Al |
| Diameter | 8mm |
| Head | M8 |
| Tip Length | 38mm (1.5") |
| Torch Type | MIG |
| MIG Type | XP8 |
| Colour | Brass, Pink |
| Set Size | Single Piece Set/Item |
38mm XP8 M8 Contact Tip
⌀ 8mm
38mm XP8 M8 Contact Tip
⌀ 8mm
Product Code (SKU):
XP2003-CT-38
Categories: MIG Torches, Welding Torches, XP8
Product Tags: MIG, Torch, XP8
£0.00
For More Info Please Call Sales:
UK & Éire Sales:
Rest of the World ( Export ) Sales:
Please Call Sales To Place An Order:
Share Product Via:
Facebook
Threads
WhatsApp
X
LinkedIn
Email
Print
Featured Products:
Related products
-
PRO-Grip MAX™ 401W Torch Liners
MIG Torch Compatible Liners
-
PRO-Grip MAX™ 250A Torch Liners
MIG Torch Compatible Liners
-
PRO-Grip MAX™ 150A Torch Liners
MIG Torch Compatible Liners
-
PRO-Grip MAX™ 350W Torch Liners
MIG Torch Compatible Liners




