| Dimensions | 53 × 19 mm |
|---|---|
| Tip Thread | M8 |
| BSP | 1/4" |
| Head Diameter | 19mm |
| Head Length | 1.97" (50mm) |
| Colour | Gold, Yellow |
| Torch Type | MIG |
| MIG Type | XP8 |
| Set Size | Single Piece Set/Item |
50mm Tapered Head Assembly
M8 Tip Thread, 1/4" BSP, ⌀ 19mm
50mm Tapered Head Assembly
M8 Tip Thread, 1/4" BSP, ⌀ 19mm
Product Code (SKU):
XP2005T
Categories: MIG Torches, Welding Torches, XP8
Product Tags: MIG, Torch, XP8
£0.00
For More Info Please Call Sales:
UK & Éire Sales:
Rest of the World ( Export ) Sales:
Please Call Sales To Place An Order:
Share Product Via:
Facebook
Threads
WhatsApp
X
LinkedIn
Email
Print
Featured Products:
Related products
-
ECO-GRIP MAX® 401W Torch Liners
MIG Torch Compatible Liners
-
SB230A PRO-Grip MAX™ Torch Liners
MIG Torch Compatible Liners
-
PRO-Grip MAX™ 150A Torch Liners
MIG Torch Compatible Liners
-
PSF 250 Consumables
Parweld ESB Spares & Parts




