| Dimensions | 53 × 8 mm |
|---|---|
| Bore Size | 8mm Ellipse |
| NPT Diameter | 1/4" NPT |
| Tip Series | 7400 |
| Head Length | 2.17" (53mm) |
| Colour | Gold, Red, Yellow |
| Torch Type | MIG |
| MIG Type | BND |
| Set Size | Single Piece Set/Item |
53mm BND Head Assembly
8mm Ellipse, 1/4" NPT
53mm BND Head Assembly
8mm Ellipse, 1/4" NPT
£0.00
For More Info Please Call Sales:
UK & Éire Sales:
Rest of the World ( Export ) Sales:
Please Call Sales To Place An Order:
Share Product Via:
Facebook
Threads
WhatsApp
X
LinkedIn
Email
Print
Featured Products:
Related products
-
PSF 305/315 Consumables
Parweld ESB Spares & Parts
-
ECO-GRIP MAX® 360A Torch Liners
MIG Torch Compatible Liners
-
ECO-GRIP MAX® 250A Torch Liners
MIG Torch Compatible Liners
-
ECO-GRIP MAX® 401W Torch Liners
MIG Torch Compatible Liners




